oferta

kontakt: malgorzata@geca.pl 504 994 232

MODUŁ 1 WYKŁAD, POKAZ I PORADY

Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia odpadów. Jak z naturalnych, łatwo dostępnych składników zrobić produkty higieniczno-kosmetyczne. Jak usunąć z mieszkania szkodliwe produkty do sprzątania i zastąpić je niedrogimi i naturalnymi środkami czystości. Jak kupować, przechowywać i przygotowywać żywność, żeby jej nie marnować. Jak zamienić to, co jednorazowe, na wielorazowy odpowiednik. Poznają też akcje Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

MODUŁ 2      ZRÓB TO SAM 

Uczestnicy otrzymają e-book z przepisami i poradami oraz nauczą się samodzielnie robić wybrane produkty np.: proszek do białego/kolorowego praniaproszek do zmywarki, odkamieniacz, pasta do zębów i dezodorant, balsam uniwersalny, suchy szampon i puder matujący

MODUŁ 3 FAKTY I MITY O SEGREGOWANIU ODPADÓW I RECYKLINGU

Jak dostrzec i ocalić zasoby naturalne ukryte w naszych śmieciach. Co się dzieje z odpadami, które wrzuciliśmy do czarnego ,,pojemnika na zmieszane”, bo nie mogliśmy lub nie umieliśmy ich posegregować? Jakie działania podjąć, by skutecznie nakłaniać producentów do odpowiedzialnego korzystania z plastiku i do minimalizacji odpadów? Co to jest recykling, upcykling i downcykling. Co trzeba wiedzieć o zanieczyszczeniu plastikiem i o jego toksyczności.

Recykling to najmniej ceniona przez zerowasterów opcja. Oczywiście w poczuciu obywatelskiego obowiązku starannie segregujemy odpady, ale wierzymy w prewencję ich powstawania. Postępujemy wg ustalonej hierarchii:  1. ODMAWIAMY (np. udziału w konsumpcyjnym systemie), 2. OGRANICZAMY (np. wykreowane przez działy marketingu ,,potrzeby”, o których nawet nie wiedzieliśmy, że je mamy), 3. WIELOKROTNIE naprawiamy, pożyczamy i używamy. Ale 4. RECYKLING traktujemy jako ostateczność (z wyjątkiem uwielbianego 5. KOMPOSTOWANIA), bo wiemy, jak bardzo człowiekowi nie wychodzi przywracanie surowców do ich pierwotnej i gotowej do dalszego życia cennej postaci.

MODUŁ 4 ZERO WASTE DLA DZIECI

Dzieci to mali ambasadorowie zero waste, którzy zaskakują dorosłych swoją prośrodowiskową postawą. Podczas warsztatów dowiedzą się, że dinozaury piły tę samą wodę, którą pijemy dzisiaj my. Poznają historię konika morskiego zakochanego w patyczku higienicznym. W lot chwycą sens ograniczania niepotrzebnych odpadów i wprowadzą je w szkolno-domowe życie 🙂