bio

Cześć! Mam na imię Małgosia i zawodowo zajmuję się propagowaniem idei zero waste: życia, działania i myślenia w ten sposób. Zainspirowana przez Beę Johnson, autorkę Zero Waste Home, prowadzę wykłady i warsztaty, na których dzielę się praktyczną wiedzą o tym, jak w dobie katastrofy klimatycznej poruszać się w świecie, w którym jest mniej rzeczy, a więcej szczęścia, zdrowia, czasu i oszczędności. Jestem współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, działającego na rzecz niemarnowania zasobów naturalnych, promującego zapobieganie powstawania niepotrzebnych odpadów oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Z wykształcenia jestem polonistką, z wyznania zerowasterką. Od 2017 roku prowadzę bloga Vademecum Zero Waste, na którym dzielę się sekretami, wspomnieniami i poradami opartymi na doświadczeniu. Podaję dziesiątki sposobików na zrównoważone życie: od pakowania śniadania bez plastiku do robienia proszku do prania. Nawet najbardziej zajęci mogą je wprowadzić. Kliknij w link, jeżeli:

potrzebujesz INFORMACJI o ruchu zero waste

chcesz ZACZĄĆ, ale nie wiesz jak; albo szukasz INSPIRACJI

chcesz poznać ofertę WARSZTATÓW i PRELEKCJI

chcesz zainteresować DZIECI ideą zero waste

chcesz POCZYTAĆ o zero waste

chcesz ZOBACZYĆ wywiad w WTV, prezentację na TEDx

Zero waste, czyli zapobieganie powstawania niepotrzebnych odpadów, nie polega tylko na kupowaniu na wagę i do własnych opakowań, ani na dążeniu do bycia idealnie bezodpadowym, bo to nudne i nieosiągalne. Oto czym dla mnie jest zero waste:

  • To myślenie i działanie prewencyjne, zgodne z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego – minimalizacji powstających odpadów.
  • To globalny ruch mający na celu nakłonienie producentów do odpowiedzialnego korzystania z tworzyw syntetycznych.
  • To domaganie się zaprzestanie promowania nadmiernej konsumpcji oraz stosowania greenwashingu wobec konsumentów.
  • To kwestia priorytetów – zamiana jednorazowych produktów (zwłaszcza tych najbardziej szkodliwych – z tworzyw sztucznych) na ich wielorazowe alternatywy. Każda rzecz jednorazowa ma swój wielorazowy odpowiednik!
  • To edukowanie o zanieczyszczeniu plastikiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt oraz o katastrofalnych skutkach globalnego ocieplenia.
  • To decyzje zakupowe nie będące narzędziem opresji wobec przyrody, krajów i ludzi o trudnej sytuacji materialnej, przyszłych pokoleń i bezbronnych zwierząt.